Учнівські проєкти

Адвентивні види флори в рослинних угруповуваннях лісового урочища Борок

Усок Ілля Миколайович,
учень 11 класу
КЗ СОР  Глухівського ліцею-інтернату  з посиленою військово-фізичною підготовкою.
Науковий керівник:  Ащеулова І.П.,
учитель географії  та екології
вищої кваліфікаційної категорії,
КЗ СОР  Глухівського ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою.                                        

Однією з п'яти головних цілей Всеєвропейської стратегії збереження рослин є боротьба з інвазійними адвентивними видами. Неконтрольоване поширення адвентивних видів рослин створює ситуацію, коли аборигенні види пригнічуються або витісняються зі своїх природних еконіш.
Для запобігання зменшення біологічного різноманіття необхідно досліджувати та контролювати процеси поширення  адвентивних видів. Це й обумовлює актуальність обраної теми дослідження.
Мета роботи – вивчити видовий склад та ареали поширення адвентивних видів  рослин в межах  лісового урочища Борок;   визначити їх можливий  вплив на  лісову екосистему.
Перший розділ роботи розкриває основні проблеми вивчення адвентивних видів  рослинв межах України та можливі способи занесення чужорідної флори на нашу територію.
У другому розділі  вивчений видовий склад та біорізноманіття  лісового  урочища Борок, наведений систематичний  опис  та      біолого-екологічна характеристика найбільш поширених адвентивних видів рослин, проведене порівняння ступеня домінування адвентивних рослин з аборигенними видами та підрахований показник видового багатства.
    У висновках подано  підсумки проведених досліджень.   Адвентивні види  у лісовому урочищі Борок  складають 8,5% рослин від загальної кількості, мають високий ступінь домінування на рівні з аборигенними видами.
    Результати науково-дослідницької роботи:  проаналізовано видовий  склад рослин в лісовому урочищі;  вивчені чужорідні види флори та їх вплив на лісову екосистему; виявлені  території  поширення рослин Червоної книги плауна річного або колючого та зелениці сплюснутої; запропоновані заходи з зменшення адвентивних видів  рослин.

      


АНАЛІЗ СТАТЕВО - ВІКОВОЇ СТРУКТУРИ НАСЕЛЕННЯ  ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ  ТА МІСТА  ГЛУХОВА 
Сапун Анастасія, учениця 10 класу Глухівської загальноосвітньої школи – інтернату  наукова робота   «АНАЛІЗ СТАТЕВО - ВІКОВОЇ СТРУКТУРИ НАСЕЛЕННЯ  ГЛУХІВСЬКОГО РАЙОНУ  ТА МІСТА  ГЛУХОВА»
Слайд №2. Населення було, є й буде головною складовою будь-якої держави. Тому вивчення особливостей  відтворення населення, кількості трудових ресурсів, статево-вікової структури – вкрай важливе завдання.  
Від статево-вікової структури населення залежить як спроможність до відтворення і характер демографічних процесів, так і здатність до економічної активності.  
Актуальність вибраної теми полягає в тому, що аналіз статево-вікової структури дає можливість проводити достатньо обґрунтовані припущення для майбутніх тенденцій розвитку населення та  впроваджувати заходи щодо поліпшення демографічної ситуації у певних регіонах.
            Слайд№3. Мета дослідження: вивчити  особливості статево-вікової структури міста Глухова та   Глухівського району для   проведення вдалої демографічної  політики на місцевому рівні.
Слайд №4. Завдання: вивчити особливості відтворення населення Глухівського району та його адміністративного центру протягом 10 років; визначити   стан сучасної статевої та вікової структури населення регіону.  Зробити відповідні висновки   стосовно впливу  відтворення на   статево-вікову  структуру населення. Запропонувати шляхи покращення демографічної ситуації в регіоні.
            Слайд №5. За останні  10 років   чітко видні тенденції  зменшення кількості  населення. В   районі скорочення відбулось  майже на  4 тисячі осіб з 27196 у 2006 році до 23 415 у 2015 році. В адміністративному центрі – місті Глухові –   на дві тисячі з 35349 до 33246 відповідно.
Слайд №6. Узагалі кількість народжень у районі,  як і в  місті, достатньо низька. Аналізуючи дані народжуваності за останні  10 років, можемо помітити факт незначного зростання кількості новонароджених у 2008-2009 та 2012 та 2014 роках,  але в 2015 році знову відбувся спад, як у місті, так і в районі в цілому.  
            Слайд №7. Що стосовно кількості померлих то слід відзначити, що за останні 10 років відбулося скорочення  кількості  померлих у районі з 782 осіб до 544 осіб на рік. У місті кількість померлих  знизилась незначно з 469 до 419 осіб.
Слайд №8. Якщо простежити зміни у коефіцієнтах народжуваності та смертності  в цілому в регіоні, то тенденції залишаються майже незмінні:       коефіцієнт народжуваності по району в цілому невисокий, і  за останні роки коливається з 15,3‰ до 18,2‰ у 2012 році. У середньому за останні  10 років він складає 16,1. Коефіцієнт смертності навпаки дуже високий. Він змінювався з 35,8 ‰ до 41,4‰ й у середньому складає 39,5, що майже у два з половиною рази перевищує народжуваність.
Слайд №9. За даними відділу статистики в Глухівському районі основними причинами високої смертності є хвороби системи кровообігу 63,9% від всіх померлих за рік, на другому місці  новоутворення – 12,4%.   
            Слайд №10. Аналізуючи сучасну статево-вікову структуру,  нами була визначена питома вага кожної статі в загальній чисельності населення за формулою: dm(F)= Sm(F)/ΣS
dm(F)- питома вага mчоловіків, F- жінок, Sm(F) -  кількість чоловіків або жінок,  ΣS – загальна чисельність населення. У цілому по регіону   складає у 2015 році  56% - жінки, 44% - чоловіки.   у 2006: 55% та 45%, тобто частка жінок за 10 років зросла на 1%.
Слайд №11.  Для об'єктивного показника статевої структури визначили коефіцієнт навантаження однієї статі над іншою. Установили, що в 2006 році у місті на 1000 чоловік припадало 1249 жінок, у районі – 1155.  У 2015 році  цей показник дещо змінився і склав у місті   на 1000 чоловіків припадає 1343 жінки, у районі – 1138 відповідно.   Такі показники говорять про несприятливу шлюбну ситуацію, що у свою чергу негативно впливає на показники народжуваності.  
 Слайд №12.    Вивчаючи вікову структуру  в цілому в Глухівському районі разом з адміністративним центром, відсоток людей старшого віку протягом останніх  десяти років майже у двічі перевищує  відсоток дітей та підлітків (молодших за працездатних осіб).  У 2015 році    12,6% діти        63,6% працездатне  23,8% люди похилого віку.  Якщо порівняти показники окремо в місті та в районі, то в сільській місцевості особливо високий відсоток людей старшого віку (2015 рік – 27,5%)
Слайд №13.        На загальному скороченні населення протягом останніх років у місті збільшується  кількість  людей похилого віку. Для об'єктивної оцінки вікового складу, нами був підрахований коефіцієнт старіння населення, що характеризує відсоток осіб, яке досягло й перетнуло перший поріг старості в загальній чисельності. У середньому він складає 24,2% в, зокрем в місті Глухові  – 20,9%, а в сільській місцевості – 27,5%.
Згідно зі шкалою демографічного старіння, французького вченого-демографа Е.Россета, такий показник   відповідає рівню надзвичайно старого населення (d >20%)   (Україна має коефіцієнт старіння 20,1%)  
Слайд №14. Що стосується загального коефіцієнту демографічного навантаження, то найбільшим він є в сільській місцевості й складає у 2015 році 660 особи непрацездатного віку на 1000 осіб працездатного. У місті Глухові – 514 осіб на 1000 працюючих. Середній показник складає – 587 осіб. У високо розвинутих країнах загальний коефіцієнт старіння складає 400 – 500 осіб, в Україні – 716. У Глухівському районі він є  середнім, ніж в цілому в Україні.  
Пенсійна реформа в Україні   передбачає підвищення пенсійного віку жінок до 60 років, що повинно зменшити навантаження пенсіонерами платників податків. Для Глухівського району це є  дуже актуальним питанням, адже з наведених вище розрахунків нами встановлено, що в районі переважають жінки, особливо у  III вікової групи; коефіцієнт навантаження більший  людьми похилого віку, ніж дітьми.
Слайд №15. Для наочності уявлень про віковий і статевий склад населення у  регіоні  побудували та  проаналізувати статево-вікову піраміду. З даної  діаграми чітко можемо побачити, що за останні 20 років йде скорочення населення, а у другій та третій  та  віковій групі чисельно переважають жінки.
Слайд №16. Висновки
1.Протягом останніх 10 років у місті Глухові та Глухівському районі відбувається скорочення кількості населення.Залишаються відносно невеликі показники народжуваності, але відмічається тенденція уповільнення кількості померлих, особливо у сільській місцевості.
2.У сучасній статевій  структурі переважають жінки і складають 56%. Коефіцієнт навантаження жіночої статі над чоловічою за 10 років збільшився у місті на 94 особи. Жіноча стать переважає у 2 та особливо у 3 віковій групі.
3. У віковій структурі показники залишаються практично змінні: Відсоток людей старшого віку протягом останніх  десяти років майже у двічі перевищує  відсоток дітей та підлітків (молодших за працездатних осіб).  У 2015 році:  діти -  12,6%,  працездатне - 63,6%,   люди похилого віку  23,8%.  Глухівщина має високий коефіцієнт старіння, за показниками якого належить до надзвичайно старого населення. 
Слайд №16 Проведене нами  детальне дослідження дозволяє виявити закономірності демографічного розвитку невеликих адміністративних одиниць, де необхідно приймати власні специфічні заходи поліпшення розвитку населення.
Слайд №17. Практична цінність роботи 1. Основні положення дослідження можуть бути використані під час  виконання наступних завдань: розробки комплексу заходів щодо соціального захисту населення; розв'язання демографічних проблем певного населеного пункту; пошук ідеалу сучасної сім'ї та сімейних стосунків.
2. Матеріали роботи можуть бути використані під час проведення уроків географії в 9 класі з розділів «Населення України», «Економіко-географічна характеристика своєї області»; в 10 класі з розділу «Населення світу», у гуртковій роботі з «Географічного краєзнавства».


Немає коментарів:

Дописати коментар

Урок звитяги

  Урок звитяги «Сила нескорених»   З метою гідного відзначення подвигу захисників і захисниць України та формування     національно-патріо...